Profilaktyka raka szyjki macicy w Lubawie

W poniedziałek 12 marca 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie odbyło się ostatnie spotkanie dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy organizowane przez Fundację Instytutu Badań i Edukacji Społecznej, przy współpracy Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska.

W MOK-u zgromadziła się ponad trzydziestoosobowa grupa Pań, które  bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu i z ogromnym entuzjazmem brały udział we wszystkich przygotowanych przez nas atrakcjach, a tym razem pakiet dodatkowych usług był bardzo szeroki.

Na wstępie, krótki wykład poprowadziła Pani Sybilla Bąk, trener personalny, która poruszyła problem nietrzymania moczu. Opowiedziała o przyczynach tego schorzenia oraz pokazała kilka ćwiczeń pomocnych w jego niwelowaniu. Po swojej prelekcji Pani Sybilla świadczyła chętnym Paniom indywidualne porady.

Pogadankę tematyczną z zakresu raka szyjki macicy poprowadziła Pani Barbara Chojnowska z Agencji Świadczeń Medycznych Vita w Iławie. Pani Basia opowiedziała o ryzyku zachorowań na raka szyjki macicy, o tym jak przeciwdziałać wystąpieniu choroby oraz kiedy wykonać badanie aby wynik był najbardziej wiarygodny. Przedstawione zostały także statystyki zachorowań, wyleczeń oraz zgonów w skutek nieprzeprowadzonego badania cytologicznego na czas.

Następnie głos zabrała Pani Joanna Szauer, przedstawiciel salonu optycznego Doktor Marchewka. Pani Joasia opowiadała o tym jak prawidłowo dbać o oczy oraz przedstawiła listę produktów, które mają pozytywny wpływ na nasz wzrok. Jako specjalista w dziedzinie optyki zaprezentowała uczestniczkom proste ćwiczenia odprężające narząd wzroku. Uczuliła także wszystkie Panie na wykonywanie regularnych badań kontrolnych, zapraszając do Salonu Optycznego Doktor Marchewka w Iławie (ul. Wyszyńskiego 33) na wykonanie szczegółowej bezpłatnej kontroli wzroku. Pani Joanna w towarzystwie swoich współpracowników przywiozła specjalistyczny sprzęt do wykonywania podstawowego badania, z którego nasze uczestniczki mogły nieodpłatnie skorzystać, co większość Pań uczyniła.

Po wykładzie Pani Joanny, naszym uczestniczkom nie pozostało nic innego jak tylko korzystać z porad przybyłych specjalistów.

Pan Łukasz Nikraszewicz z gabinetu rehabilitacyjnego Nikmed, chętnym Paniom wykonał komputerową diagnostykę stóp za pomocą podoskaneru 2D. Było to badanie części podeszwowej stopy, wraz z oceną stanu skóry. Pan Łukasz oceniał stan stóp uczestniczek oraz udzielał specjalistycznych porad w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. Możliwe było także przetestowanie specjalistycznych wkładek w celu porównania komfortu poruszania się.

Na naszym spotkaniu pojawiło się także stanowisko Oriflame, którego przedstawiciele dokonywali badania stanu cery uczestniczek oraz analizy składu ciała na specjalnie wykonywanej przez dietetyka. Wszystkie czynności dokonywane były na przystosowanych do tego, specjalistycznych urządzeniach.

Jak wcześniej wspomniano jedno ze stanowisk zajmował gabinet optyczny Doktor Marchewka, którego przedstawiciele dokonywali podstawowego badania wzroku uczestniczek.

Wszystkie Panie były bardzo zadowolone z przebiegu spotkania, z którego wyszły bogatsze o cenną wiedzę i świadomość związaną z ryzykiem jakie grozi w przypadku unikania badań profilaktycznych oraz ekologiczne torby pełne ciekawych gadżetów.

Spotkanie w Lubawie było ostatnim organizowanym przy współpracy Naszego Stowarzyszenia. Wzięło w nich udział prawie 200 Pań. Przed Państwem jeszcze jedno spotkanie tematyczne, tym razem w Gminie Grodziczno, które organizowane będzie przez Fundację Instytutu Badań i Edukacji Społecznej, przy współpracy z tamtejszym Ośrodkiem Zdrowia. Informacje na temat jego organizacji będziemy przekazywać w najbliższym czasie.

Drogie Panie, jeżeli podobała Wam się nasza akcja i chcecie więcej w różnych dziedzinach zdrowia, prosimy o informację. 🙂